Select a different country, or region, to see specific content for your location!

Finland
Change
mene Verkkosivulle
Mediaroom Asiakkaat Toimittajat
Seurantalista (0)
  • Asiakkaat
  • Toimittajat
  • Seurantalista (0)
      • Corporate Website
        • Argentina
        • Brazil
        • Canada
        • Chile
        • Mexico
        • Peru
        • USA
        • China
        • Hong Kong SAR
        • India
        • Indonesia
        • Korea
        • Malaysia
        • Singapore
        • Taiwan Region
        • Thailand
        • Vietnam
        • Austria
          • FR
          • NL
        • Czech Republic
        • Denmark
        • Finland
        • France
        • Germany
        • Great Britain
        • Hungary
        • Ireland
        • Italy
          • FR
          • DE
        • Netherlands
        • Norway
        • Poland
        • Portugal
        • Romania
        • Russia
        • Slovakia
        • Spain
        • Sweden
          • DE
          • FR
        • Turkey
        • Morocco
        • South Africa
      • Corporate Mediaroom
        • Argentina
        • Brazil
        • Chile
        • Mexico
        • Peru
        • USA
        • China
        • Hong Kong SAR
        • India
        • Indonesia
        • Korea
        • Malaysia
        • Singapore
        • Taiwan Region
        • Thailand
        • Vietnam
        • Austria
          • FR
          • NL
        • Czech Republic
        • Denmark
        • Finland
        • France
        • Germany
        • Great Britain
        • Hungary
        • Ireland
        • Italy
          • FR
          • DE
        • Netherlands
        • Norway
        • Poland
        • Portugal
        • Romania
        • Russia
        • Slovakia
        • Spain
        • Sweden
          • DE
          • FR
        • Turkey
        • Morocco
        • South Africa
      • DACHSER and terre des hommes
      • DACHSER Interlocking
  • Valitse ajanjakso
Valitse aihe ja/tai uutistyyppi ja saat säännöllisesti päivityksiä sähköpostitse.
Tilaa nämä aihealueet

Vastaanota säännöllisesti päivityksiä valituista aiheista sähköpostitse.

Tilauksesi on luotu onnistuneesti

Turvallisuutesi vuoksi sinun on aktivoitava tilauksesi. Olemme lähettäneet aktivointilinkin sähköpostiosoitteeseesi.

Tietojen validointi epäonnistui palvelimessa.

Valitettavasti syötettyjen tietojen validointi epäonnistui palvelimessa.

IP-osoite torjuttu

Valitettavasti IP-osoitteesi on estetty noin 1 minuutiksi. Olet lähettänyt liian monta pyyntöä.

Järjestelmävirhe

Valitettavasti pyynnön käsittelyssä oli ongelma. Yritä uudelleen myöhemmin.

05/11/2020

Höllennyksiä Euroopassa: päivitys lastausrajoituksiin

Seuraavasta löydät tällä hetkellä Eurooppaan sovellettavat lastausrajoitukset (katso ladattava pdf). Tämä ei koske elintarvikekuljetuksia. Listaa päivitetään säännöllisesti.

Current loading restrictions in Europe PDF (0,20 MB)

Tilaa uutiskirje
DACHSER maailmanlaajuisesti
Ota meihin yhteyttä
Merkitse artikkeli
Jaa artikkeli
Tykkäätkö?

Sinua voi kiinnostaa myös

07/13/2022
Uusi DACHSER-lehti on ilmestynyt!

Rohkeus ja luottamus ovat aina hyviä kumppaneita. Tällä hetkellä ne ovat tärkeämpiä kuin koskaan – haasteille ja kriiseille ei näytä tulevan loppua. Tällaisina aikoina voimme vain katsoa eteenpäin, kehittää uusia ratkaisuja ja pitää huolta siitä, ettemme menetä uskoamme. Kaiken epävarmuuden keskellä me Dachserilla pidämme ohjat omissa käsissämme asiakkaidemme parhaaksi. Uuden DACHSER-lehden tarinat kertovat siitä.

Lue
04/05/2024
Satamien lakko Suomessa päättyy 8.4.2024 

Suomen Ammattiliittojen Keskusjärjestö SAK:n ja sen liittojen poliittiset lakot päättyvät tältä erää maanantaina 8.4.2024.

  • Lento- ja merirahti

Suomen satamien toiminta jatkuu taas neljän viikon lakon jälkeen. Kaikkiin toimintoihin on kuitenkin odotettavissa ruuhkaa lakon takia pysäytetyn vienti- ja tuontivolyymin alkaessa purkautumaan.

Tuonnin saapuvat täydet yksiköt luovutetaan tulojärjestyksessä. Kappaletavaratuontiyksiköt siirretään satamasta purkuun saapumisjärjestyksessä. Meriviennin osalta satamassa jo olevat yksiköt laivataan ensin. Tämän jälkeen yksiköt laivataan annetun aikataulun mukaisessa järjestyksessä.

Syntyneen pullonkaulan purkaminen tulee aiheuttamaan ainakin väliaikaista kapasiteettipulaa ja edelleen tästä aiheutuvia viiveitä. Satamissa seisoneista konteista on odotettavissa lisäkustannuksia. DACHSER pyrkii osaltaan purkamaan lakon aiheuttamaa ruuhkaa mahdollisimman tehokkaasti.

DACHSER-yhteyshenkilönne pitää teidät ajan tasalla lähetyksenne osalta.

  • Maantiekuljetukset

Lakon päättyessä ahtaajat palaavat töihin ja laivaliikenne alkaa vähitellen normalisoitumaan. Laivat tulevat kuitenkin alkuun olemaan hyvin täynnä ja huolinta- ja kuljetusliikkeillä on käytössään normaali laivakapasiteetti, joten erityisesti täysien FTL-kuormien kohdalla suosittelemme tekemään kuljetustilaukset hyvissä ajoin. DACHSER tekee parhaansa normaaleihin kuljetusprosesseihin ja -aikatauluihin palaamisessa.

Lisätietoja antavat DACHSERin yhteyshenkilönne. 

Lue
02/27/2025
DACHSERin Tampere-Pirkkalan logistiikkakeskus on aloittanut toimintansa

DACHSER Finland vahvistaa palveluverkostoaan avaamalla uuden logistiikkakeskuksen Tampere-Pirkkalan lentoasemalle. Keskuksen operatiivinen toiminta käynnistyi virallisesti 19. helmikuuta 2025, ja se tarjoaa yrityksen asiakkaille entistä tehokkaampia ja kattavampia logistiikkaratkaisuja.

Lue
01/05/2021
Brexit-sopimus neuvoteltu – tullimuodollisuudet 01.01.2021 lähtien

24.12.2020 solmittiin EU:n ja Iso-Britannian välistä yhteistyötä ja kauppaa määrittelevä sopimus. 

Tärkeä yksityiskohta sopimuksessa on, ettei EU:n ja Iso-Britannian väillä tapahtuvassa tavaraliikenteessä veloiteta kumpaankaan suuntaan kuljetettaessa tulleja. Tämä ei kuitenkaan tarkoita, että hallinnollinen tullikäsittely jäisi pois. Näin ollen kaikki dokumentit ja tullauksen kannalta oleelliset tiedot tulee toimittaa ennen lähetystä ja vasta kun DACHSERin tullaustiimi vapauttaa lähetyksen, voidaan se hyväksyä toimitettavaksi. 

Huomioithan, että tämä koskee kaikkia lähetyksiä EU:n ja Iso-Britannian välillä. Vain lähetykset EU:stä Pohjois-Irlantiin ovat poikkeuksia, joita yllä mainittu ei koske. Alkuperätodistus on erityisen tärkeää olla mukana lähetysdokumenteissa. Oheisesta tiedostosta löydät kaikkein tärkeimmät tiedot aiheeseen liittyen.

Lue
Uutiskirje

Kirjaudu nyt ja saat viimeisimmät DACHSER-uutiset

Tilaa

Saat jännittäviä aiheita logistiikan maailmasta, yksilöllisiä raportteja sekä DACHSER-tuotteita ja -palveluja koskevaa tietoa säännöllisesti.

Rekisteröidy nyt ja saat viimeisimmät uutiset.

* Pakollinen

Otamme tietosuojan erittäin vakavasti. Vakuutamme, että käsittelemme rekisteröintitietojasi turvallisesti ja tiukan luottamuksellisesti emmekä välitä niitä kolmansille osapuolille. Voit tarkastella täydellistä tietosuojakäytäntöämme täällä.

Lainmukaisuus
  • Yritystiedot
  • Tietosuoja
  • Evästeasetukset
Tietoa meistä
  • Toimipisteet maailmanlaajuisesti
  • Mediaroom
  • Tiedotusvälineiden yhteystiedot
  • Ota meihin yhteyttä
Sosiaalinen media
  • Facebook
  • LinkedIn
  • Youtube

Websites worldwide

Visit the website of your location and discover the regional services and solutions of DACHSER. For more information about DACHSER from a global perspective switch to our corporate website: dachser.com

AFRICA
Morocco
Tunisia
South Africa
AMERICA
Argentina
Brazil
Canada
Chile
Mexico
Peru
USA
ASIA
Bangladesh
China
Hong Kong SAR
India
Indonesia
Japan
Korea
Malaysia
Singapore
Taiwan Region
Thailand
Vietnam
EUROPE
Austria
Belgium (FRNL)
Czech Republic
Denmark
Finland
France
Germany
Great Britain
Hungary
Ireland
Italy
Luxembourg (FRDE)
Netherlands
Norway
Poland
Portugal
Romania
Slovakia
Spain
Sweden
Switzerland (DEFR)
Turkey
Oceania
Australia
New Zealand